Գյումրու քաղաքապետի ՔՊ թեկնածուն հրաժարվել է ավագանու մանդատից
![]() 205 Չորեքշաբթի, 27 հոկտեմբերի, 2021 թ., 18:42 Գյումրիի ՏԻՄ ընտրություններին մասնակցած «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության առաջին համարը ներկայացնող, Շիրակի գործող մարզպետ Հովհաննես Հարությունյանն ու ՀՀԿ-ի ցուցակը գլխավորող Արտյոմ Ղուկասյանն այսօր հրաժարվել են իրենց մանդատներից: Դրանք կտրվեն իրենց կուսակցության հաջորդ համարները ներկայացնողներին: Տեղեկությունը հաստատեցին թիվ 31 ԸԸՀ-ից: «Նկատենք, որ խոսակցությունները, թե Բալասանյան դաշինքը հրաժարվել է կոալիցիա կազմել ՔՊ-ի հետ, ավելի են ամրապնդվում, ըստ մեր տեղեկությունների Բալասանյան դաշինքը պատրաստվում է կոալիցիա կազմել Զարթոնքի և ՀՀԿ-ի հետ, առաջադրել իրենց թեկնածուին՝ Վարդգես Սամսոնյանին քաղաքապետի պաշտոնում»,- գրել է «Հրապարակ»-ը: Գյումրու նորընտիր ավագանու առաջին նիստը նոյեմբերի 4-ին է: Նշենք, որ ինքնաբացարկ է հայտնել նաև «Բալասանյան» դաշինքից Մեխակ Ղազարյանը: |