«Եվ սա Նիկոլն արել է գրավոր հրամանով». Նարինե Կիրակոսյան
![]() 602 Հինգշաբթի, 28 հոկտեմբերի, 2021 թ., 10:06 Բնապահպան, լրագրող Նարինե Կիրակոսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրում է. «Երեկ Ազգային ժողովի ամբիոնից թուրքի նիկոլն իր բերանով ևս մեկ անգամ հայտարարեց, որ ինքն է Արցախում, Սյունիքում զորքերի հետ քաշվելու հրամանները տվել, իսկ նրա հրամանների կատարումն ապահովել է Վաղարշակ Հարությունյանը։ Եվ սա նիկոլն արել է գրավոր հրամանով։ Դա ինքն է երեկ ասել։ Այս հայ ազգի վերացումը կազմակերպողը նաև ասել է, որ ինքն է ադրբեջանցիների համար Սյունիքի ճանապարհը բացել և հայոց բանակի, նաև կամավորական ջոկատների Սյունիքից հետ քաշման հրամանը տվել։ Այս մարդու կերպարանքով անասունը նաև ԱԺ-ի ամբիոնից ասել է, որ իր հրամանների իրականացումն ապահովել է Սյունիքի մարզպետը։ Պատճառն էլ իր հրամանների իբրև թե նոր պատերազմից խուսափելն է։ Լավ ՀԱ՛Յ ԱԶԳ, էլ ի՞նչ է բոլորիդ պետք որ նիկոլը ասի, որ ոտքի ելնեք, փրկեք մի բուռ կենդանի մնացած ազգին։ ԿԱՄ ԴՈՒՔ ԷԼ ԲՈԼՈՐԴ, Ո՞ՆՑ ԴՐԱ ՀՐԱՄԱՆՆԵՐԸ ԿԱՏԱՐԵՑԻՔ, Ո՞ՆՑ ՆՈՐԻՑ ՍՐԱՆ ԳՆԱՑԻՔ ԸՆՏՐԵՑԻՔ։ ԼԱՎ ԷԼ Ո՞ՆՑ ԱՍԵՆՔ, ՏԵՂ ՀԱՍՑՆԵՆՔ, ՈՐ ՁԵՐ ԶԱՎԱԿՆԵՐԻՆ ՍՊԱՆԴԻ ՈՒՂԱՐԿԱԾԸ նեռի վաստակ նիկոլն է, մեր երկիրը հանձնածը նիկոլն է»։ Աղբյուրը` Նարինե Կիրակոսյան |