«Հիմա Արցախը Հայաստա՞ն է, թե՞ արդեն վերջ». Էդուարդ Շարմազանով
![]() 409 Ուրբաթ, 29 հոկտեմբերի, 2021 թ., 09:42 ՀՀԿ խոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը գրում է. «Խորհրդային քարտեզներով սահմաններ որոշելու ջատագովներին հիշեցնեմ,որ այն չի սպասարկելու ՀՀ շահերը։ Այսօրվա Ադրբեջանը Սովետական Ադրբեջանի իրավահաջորդը չէ, իսկ 1918-1920թթ. Ադրբեջանի Դեմոկրատական Հանրապետությունն Ազգերի լիգայի կողմից չի ճանաչվել։ Իսկ նրանց ովքեր Հայաստանում ջանասիրաբար հղում են անում 1960- 70ականների ԽՍՀՄ Գլխավոր շտաբի քարտեզների ճշմարտացիությանը, ընդամենը հիշեցնեմ, որ նույն այդ քարտեզներով Ղրիմը համարվում էր ոչ թե Խորհրդային Ռուսաստանի, այլ Խորհրդային Ուկրաինայի մաս, իսկ Լեռնային Ղարաբաղի Ինքնավար Մարզը՝ Սովետական Ադրբեջանի։ Հիմա Արցախի մնացած մասի հետ ի՞նչ է լինելու։ Պոպուլիզմի տրիբունն էր գոռում՝ Արցախը Հայաստան է և վերջ։ Հիմա Արցախը Հայաստա՞ն է, թե՞ արդեն վերջ»։ Աղբյուրը` Էդուարդ Շարմազանով |