«Ովքեր շարունակում են պնդել, թե Հայաստանը պետք է մնա հապկ-ում ու եատմ-ում, պետական դավաճաններ են». Ն. Բադալյան
Երեքշաբթի, 09 նոյեմբերի, 2021 թ., 00:36
Քաղաքագետ Նաիրի Բադալյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Ադրբեջանի եղբայրական ժողովրդին ագրեսոր Հայաստանի դեմ փառավոր հաղթանակի» օրվա կապակությամբ այսօր միայն Բելառուսի, Ղազախստանի ու մյուս ետմստանների (ու նաև կեղծավոր Իրանի, ի դեպ) իշխանությունները չէ, որ շնորհավորել են:
Այսօր Արցախին վերատիրանալու, 5 հազար 18-20-ամյա հայ պատանիների ուղղակի սպանության, 10-15 հազար հայ պատանիների ցմահ հաշմանդամության, հարյուրների՝ արդեն տարուց ավելի գերության շարունակական տառապանքների, հարյուր հազարավոր հայ մայրերի, ծերերի ու մանուկների՝ արդեն իսկ տեղի ունեցած կամ առաջիկայում կատարվելիք հայրենազրկության առիթով Ադրբեջանի սուլթանին ու ժողովրդին շնորհավորում են ՆԱԵՎ միայն անուն-ազգանունով հայ բոլոր այն ***ի զավակները, ովքեր ամեն ինչ անում են, որ Հայաստանը հանկարծ չկողմնորոշվի դեպի իր բնական դաշնակիցներ ԱՄՆ-ը, Ֆրանսիան, Հունաստանը, և կամ նրանց ու Հնդկաստանի արդեն ձևավորվող գլոբալ դաշինքի կողմը և մնա ռուս-թուրքական հայակերների ԵԱՏՄ-ում ու ՀԱՊԿ-ում:
Սրանց մասին պետք է խոսել:
Բոլոր նրանք, ովքեր շարունակում են պնդել, թե Հայաստանը պետք է մնա ռուսաստան-բելառուս-ղազախստան-ի հապկում ու եատմ-ում, անթաքույց պետական դավաճաններ են:
Բոլորը:
Անխտիր:
Առանց բացառության:
Ու շատ վաղուց ժամանակն է, որ այս մասին բարձրաձայն խոսվի:
Հայաստանի պետականության ճակատագրով ու հայ ժողովրդի ֆիզիկական գոյության հարցով շահագրգիռ բոլոր անձինք այս մասին պետք է անընդհատ բարձրաձայնեն:
Հայ հասարակության մեջ ռուսաստանի և/կամ նրա թուրք բարեկամների ռազմաքաղաքական միություն հապկ-ի նկատմամբ հույսեր արդնացնողներն ու սպասելիք ձևավորողները շատ վաղոց այլև քաղաքական կողմնորոշում կամ կարծիք չեն ներկայացնում, նրանք արդեն վաղուց անթաքույց պետական ու ազգային դավաճանությամբ են զբաղված: Ու դա պետք է կասեցվի»: