«Եթե պետություն լիներ ներկայիս չմո վիճակի փոխարեն, նռնակ գցելու անհրաժեշտություն չէր լինի»․ Նիկոլայ Թորոսյան
![]() 271 Շաբաթ, 13 նոյեմբերի, 2021 թ., 18:12 Խմբագիր Նիկոլայ Թորոսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Կոնկրետ Նորայր Միզրոյանի արարքը միանգամայն հասկանալի ա։ Իսկ ա՛յ ուրախությունը, որը կա սոցցանցերում, պիտի 2 հանրապետությունների ղեկավարության ամոթը լիներ, քանզի իրանց անողնաշար կարգավիճակի արտացոլումն ա՝ երբ պետության բացակայության պարագայում մարդիկ ուրախ են, որ, վերջապես մեկը դիմադրում ա ջարդարարներին։ Ու եթե պետություն լիներ ներկայիս չմո վիճակի փոխարեն, էդ նռնակ գցելու անհրաժեշտությունը չէր լինի, քանի որ էդ կետում, կամ համ էլ հայկական ուղեկալ կլիներ, կամ ազեռների ամեն գցած քարին, ասենք, Կարմիր Շուկայում էին հայ զինվորները (զինվորները, ոչ թե անհատները) քար գցելու ազեռների ավտոյին, ամեն խփած հային ի պատասխան խփելու էին ադրբեջանցու, ոչ թե մռթմռթալու էին խաղաղության դարաշրջանի մասին արդեն ականջից արյունահոսություն առաջացնող ֆրազները։ Նույնիսկ 3 միլիոն Նորայր Միրզոյան ոչինչ չի կարա անի, եթե իրանց մեջքին չմո կարգավիճակում գտնվող ու էդ կարգավիճակի հետ, կարծես թե, հաշտ պետություն ա։ Հուսամ, նրանք, ովքեր հասրցել են էն վիճակի, որ մարդ ստիպված ա ինքնապաշտպանվի կամ թասիբին սեփական ուժերով կանգնի, կկարանան ազատեն իրան, ու հետո կհոգան իր անվտանգության մասին։ Սկսած պալիտ էղած մեքենայի փոխարեն նոր ավտո տրամադրելուց»։ Աղբյուրը` Նիկոլայ Թորոսյան |