«Երբ դիվանագիտական շատ կոշտ լեզուն չես հասկանում, գլխիդ տալով են հասկացնում»․ Արման Յարալյան
![]() 246 Շաբաթ, 13 նոյեմբերի, 2021 թ., 23:42 Ռեժիսոր, մուլտիպլիկատոր Արման Յարալյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Ռուսական կողմը կեղծ տեղեկություն գցեց, թե հայերը կրակ են բացել ադրբեջանական ավտոշարասյան վրա, հետո դա լավ ռասկռուտկա արվեց, մինչև կհերքվեր՝ Ադրբեջանը հասկացավ մեսիջը ու բեզպիլոտնիկով խփեց հայ դիրքապահների վրանին, 6 հոգու վրավորեցին, որից հետո ներքին ինֆո տարածվեց, որ ռսները մերոնց համոզում են վրեժ լուծել, բայց մերոնք ոչ ձեն, ոչ ձուն, որից հետո տրակտորի մեջ ռուս խաղաղապահի կողը նստած տրակտորիստին խփեցին սնայպերով, ռսները ձեն չհանեցին, տրամաբանությունը հուշում էր, որ դա պտի կատաղեցնի հայկական կողմին ու վրեժի գործողությունը վերջապես կտեսնենք, էլի ոչ ձեն, ոչ ձուն, արդեն պետք էր ավելի այլանդակ բան ու արդեն ատրճանակով ադրբեջանցին ռուսների համար ջրագիծ սարքողներին հատիկ-հատիկ խփում, մեկին էլ սպանում ա ու շվշվացնելով գնում իրա տարածք, էլի ռուսների արձագանքը նույնն ա՝ ընդհանուր առմամբ պահպանվում ա պայմանավորվածությունը։ Աղբյուրը` Արման Յարալյան |