«Երբ դիվանագիտական շատ կոշտ լեզուն չես հասկանում, գլխիդ տալով են հասկացնում»․ Արման Յարալյան
Շաբաթ, 13 նոյեմբերի, 2021 թ., 23:42
Ռեժիսոր, մուլտիպլիկատոր Արման Յարալյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Ռուսական կողմը կեղծ տեղեկություն գցեց, թե հայերը կրակ են բացել ադրբեջանական ավտոշարասյան վրա, հետո դա լավ ռասկռուտկա արվեց, մինչև կհերքվեր՝ Ադրբեջանը հասկացավ մեսիջը ու բեզպիլոտնիկով խփեց հայ դիրքապահների վրանին, 6 հոգու վրավորեցին, որից հետո ներքին ինֆո տարածվեց, որ ռսները մերոնց համոզում են վրեժ լուծել, բայց մերոնք ոչ ձեն, ոչ ձուն, որից հետո տրակտորի մեջ ռուս խաղաղապահի կողը նստած տրակտորիստին խփեցին սնայպերով, ռսները ձեն չհանեցին, տրամաբանությունը հուշում էր, որ դա պտի կատաղեցնի հայկական կողմին ու վրեժի գործողությունը վերջապես կտեսնենք, էլի ոչ ձեն, ոչ ձուն, արդեն պետք էր ավելի այլանդակ բան ու արդեն ատրճանակով ադրբեջանցին ռուսների համար ջրագիծ սարքողներին հատիկ-հատիկ խփում, մեկին էլ սպանում ա ու շվշվացնելով գնում իրա տարածք, էլի ռուսների արձագանքը նույնն ա՝ ընդհանուր առմամբ պահպանվում ա պայմանավորվածությունը։
Երբ մի քիչ շատացան հայկական կողմից նվնվոցները, թե բա՝ ձեր քթի տակ բան, դրա պատասխանն ավելի այլադնակ էր՝ բա տեսեք, թե ինչքան մարդ անվնաս ա անցել, կարար դա էլ չլներ, դրան հետևում ա նռնակով ձյաձի դեպքը, որտեղից իրան նռնակ, ոնց դասավորվեց՝ սա արդեն երկրորդական ա, երբ հայերի ու ադրբեջանցիների մեջ պետք էր թշնամանք հրահրել՝ հայտնվեցին էն ջարդիչ խմբերը, որ Սումգայիթում ադրբեջանցիների կողմից էթնիկ հայեր էին սպանում, որից հետո արդեն պրոցեսի տերը ո՛չ ադրբեջանցիներն էին, ո՛չ հայկական կողմը։
Էս եքա լավաշի իմաստն էն էր, որ էս պրոցեսում, երբ քու աշխատանքը, ֆունկցիան չես հասկանում, արտաքին խաղացողների շահերը, համագործակցությունները չես հասկանում, դիվանագիտական, այդ թվում շատ կոշտ լեզուն չես հասկանում՝ գլխիդ տալով են հասկացնում։
Մեռնել ու սպանելը ցավոք մեր երկրի աշխատանքն ա, դա մենք չենք ընտրել, դրանից խուսափելն էլ մեր ընտրությունը չի, եթե պրոցեսները չենք հասկանում, դինամիկան չենք հասկանում, իսկ հասկանալու համար ընդամենը գիտելիք ա պետք, գիտելիքի համար էլ համապատասխան ինստիտուտներ։
Հերոսը գիտական միջավայրը կարա լինի, որ նման պրոցեսներում մեզ մսացու չօգտագործեն իրենց նեղ շահերի համար»։