«Նիկոլ Փաշինյանի գրպանային ընդդիմությունն այսօր փողոց էր փակել». Մհեր Արմենիա
Երկուշաբթի, 22 նոյեմբերի, 2021 թ., 12:18
Մհեր Արմենիայի ղեկավարած «Ազգի ձայն» կուսակցության հայտարարությունը. «Նիկոլ Փաշինյանի գրպանային ընդդիմությունը կեղծ օրակարգով այսօր առավոտյան, խախտելով այլոց իրավունքները, փակել էր մի քանի փողոցներ, ասելով՝ իբր զինվորին սահմանում չեն զինում, և պահանջում, որպեսզի վարչապետը հրապարակի, թե ինչ փաստաթուղթ պետք է ստորագրի, ինչն ըստ էության գաղտնիություն պարունակող փաստաթուղթ է հանդիսանում, իսկ դրա պարունակությանը կարող են տիրապետել այն անձինք, ովքեր իրավասու են, ԱԱԾ-ին ունեն տված ստորագրություն գաղտնիության պահպանման վերաբերյալ։
Օրակարգում չկա վարչապետի հրաժարականի պահանջ, նրանցից մի մասը մի քանի օր է Սյունիքից կեղծ լուրեր են տարածում (օրինակ իբրև թե Սիսիան-Անգեղակոթ ճանապարհը նոր է բացվել, ինչը սուտ է, քանզի այդ ճանապարհը մշտապես եղել է բաց)։
Ամենահետաքրքիրն այն է, որ կոչ է արվում ժամը 17:00 հավաքվել Հանրապետության հրապարակում։ Նշենք, որ բոլորովին վերջերս, երբ մենք՝ «ԱԶԳԻ ՁԱՅՆ» կուսակցությունը, Շուռնուխից քայլելով գալիս էինք Երևան, մեր ակցիան պետք է ավարտվեր հենց Հանրապետության հրապարակում, սակայն քաղաքապետարանը մեզ պաշտոնապես ասաց, որ հրապարակում արգելված են բոլոր տեսակի միջոցառումները։ Փաստացի ստացվում է, որ Երեւանի քաղաքապետարանը կամ ստում է կամ կողմնապահություն է անում։
Ինչ վերաբերում է մեզ՝ մեր պահանջը մնում է անփոփոխ վարչապետը պետք է հրաժարական տա»: