«Պահանջում ենք ներկայացնել Նիկոլ Փաշինյանի նշած փաստաթղթի բովանդակությունը». Մենուա Սողոմոնյան
![]() 509 Երկուշաբթի, 22 նոյեմբերի, 2021 թ., 15:06 «Համաձայն ՀՀ սահմանադրության, Հայաստանի տարածքի փոփոխության հարցերը լուծվում են բացառապես հանրաքվեի միջոցով: Համաձայն ՀՀ գերագույն խորհրդի 1992 թվականի հուլիսի 8-ի որոշման, Հայաստանի Հանրապետության համար անընդունելի է միջազգային կամ ներպետական ցանկացած փաստաթուղթ, որտեղ Լեռնային Ղարաբաղը նշված կլինի Ադրբեջանի կազմում: Ելնելով նշվածից՝ պահանջում ենք կառավարությունից՝ ներկայացնել Նիկոլ Փաշինյանի նշած փաստաթղթի բովանդակությունը»,- վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականի պահանջով բողոքի ակցիայի ժամանակ հայտարարեց ԵՊՀ դասախոս Մենուա Սողոմոնյանը՝ տեղեկացնելով, որ պատրաստվում են կառավարությանը հանձնել փաստաթղթի վերաբերյալ իրենց նամակը: Ակցիայի կազմակերպիչները կոչ արեցին քաղաքացիներին՝ տեր կանգնել իրենց սահմանադրական իրավունքին, դուրս գալ փողոց և պայքարել արդարության համար: |