«Երբվանի՞ց են որպես «կենցաղային վեճ» բնութագրվում գնդակահարությունները». Սոֆյա Հովսեփյան
![]() 273 Շաբաթ, 27 նոյեմբերի, 2021 թ., 13:30 «Ազատագրական շարժում» նախաձեռնող խմբի անդամ Սոֆյա Հովսեփյանը գրել է. «Ալիևն ասում է՝ «կենցաղային վեճ է»։ Կենցաղային վե՞ճ։ Երբվանից է որպես «կենցաղային վեճ» բնութագրվում գնդակահարությունները։ Չկա հակադարձում, լռո՞ւմ ես, ուրեմն՝ համաձայն ես։ Պուտինն ասում է՝ «բացվելու են միջանցքները»։ Պատահականությո՞ւն։ Երբվանի՞ց է միջանցքը դարձել ճանապարհ։ Հետո, երբ միջանցքները բացվեն, ասելու ենք՝ ահա՜, խաբեցին ու այդտեղ ռուսը կպատասխանի՝ «բայց ասել էինք միջանցք, ինչո՞ւ եք զարմանում»... Նոյեմբերի 9ի հայտարարության կետերը պատշաճ կատարվել է։ Ո՞վ է կատարել, մե՞նք, իսկ ի՞նչ կասեք Ադրբեջանի մասին։ Արդյո՞ք գերիներին վերադարձրել են, արդյո՞ք ամեն մեկը կանգնած է իր տեղում, թե՞ թուրքը մտել է մեր տուն ու դուրս չի գալիս։ Կրկին լռություն... Դե ոչի՛նչ, մարդիկ էին հավաքվեցին, խոսեցին, ավարտեցին, հո ամեն ինչին չպետք է ուշադրություն դարձնել... Աչքերս կրկին թողնենք փոշով լցվի, կարիք չկա տեսնելու, թե ինչպե՞ս են մեր ձեռքից հայրենիք տանում ...»: Աղբյուրը` Սոֆյա Հովսեփյան |