«Այդ օրերին ՀՀ-ում չէի, հակառակ դեպքում իմ դեմ նույնպես նույն մեղադրանքները քրեական գործի տեսքով կլինեին». Հայկ Մարտիրոսյան
![]() 209 Երկուշաբթի, 29 նոյեմբերի, 2021 թ., 09:30 Քաղաքագետ Հայկ Մարտիրոսյանի գրառումը. «Մեր վերջին հանրահավաքին ես ներկա չէի, որովհետև ճամփորդում էի: Հիմա ԱՄՆ-ում եմ: Հայաստանի քննչական կոմիտեն երկրից դուրս գալու թույլտվություն չի տվել Խորհրդի անդամներից ոչ մեկին: Խորհրդի բոլոր անդամների դեմ, մեկ-երկու բացառությամբ, քրեական գործ կա հարուցված՝ հետպատերազմական օրերին հանրահավաք կազմակերպելու մեղադրանքով: Նշեմ, որ ճիշտ այդպիսի հանրահավաքներ այդ օրերին կազմակերպել է և ռեժիմի պարագլուխը, բայց նրա դեմ քրեական որևէ հետապնդում չիրականացվեց: Ձերբակալությունների տեսանյութը գրեթե բոլորը տեսել են: Ես այդ օրերին Հայաստանում չէի, հակառակ դեպքում իմ դեմ նույնպես նույն մեղադրանքները քրեական գործի տեսքով կլինեին: Դեկտեմբերի 2-ի մեր ճաշկերույթ-հանդիպմանը՝ Գլենդելի Phoenicia ռեստորանում անձամբ կմասնակցեմ ես: Հեռավար կարգով՝ տեսակապի միջոցով, կմասնակցեն Վարուժան Ավետիսյանը, Արա Պապյանը և Ժիրայր Սեֆիլյանը: Կպատասխանենք ներկաների հարցերին: Ես, բացի ելույթից, երկար հարց ու պատասխան կվարեմ տեղում»: Աղբյուրը` Հայկ Մարտիրոսյան |