«Ամեն փողոցային կարող է նախարարի պաշտոնի հավակնել». Ոսկան Սարգսյան
![]() 257 Կիրակի, 12 դեկտեմբերի, 2021 թ., 15:06 Լրագրող Ոսկան Սարգսյանի գրառումը. «Աշխատանք չունեցող, վարորդ, կամ՝ խանութում վաճառողուհի աշխատող մարդը ինչո՞ւ է ընդգրկվում խոշոր համայնքի ավագանիների ցանկում, նույնիսկ՝ ավագանի ընտրվում։ Սահմանամերձ գյուղից երկու ընկերասեր, սակայն ոչ գրագետ տղամարդիկ ընտրվել էին խոշոր համայնքի ավագանու անդամներ, այդ մարդիկ ավագանու նիստերին, 5 տարվա մեջ ոչ մի հարցի քննարկմանը չմասնակցեցին։ Հայաստանում մտածում են, որ եթե Նիկոլ Փաշինյանի նման կիսագրագետը կարող է վարչապետ լինել՝ ակվարիումում պառած, էժան ֆիլմերում խաղացած Ալեն Սիմոնյանը՝ Աժ նախագահ, ղուշբաս Արփինե Դավոյանը՝ պատգամավոր, համայնքի ավագանի ամեն մեկն էլ կարող է լինել։ Պաշտոննների նշանակման նշաձողն այնքան է իջել, որ ամեն փողոցային կարող է նախարարի պաշտոնի հավակնել։ Եվ այդ անկումն ամեն տեղ է, ձայն ու տաղանդ չունեցող, 2 տեսահոլովակ ունեցող երգչուհուն սիրված են համարում, տափակ, գաղափարազուրկ գրվածքներ գրողին՝ տաղանդավոր»: |