ԱԻ նախարարի պաշտոնում Փաշինյանը հակված է նշանակել Վաղարշակ Հարությունյանին. «Դեժավյու»
![]() 225 Չորեքշաբթի, 15 դեկտեմբերի, 2021 թ., 22:42 «Դեժավյու» թելեգրամ-ալիքը գրում է. «Երեկ հայկական կայքերը տեղեկություն տարածեցին որ, ԳՇ-ում ճամպրուկային տրամադրություններ են, ԱԻ նախարար Անդրանիկ Փիլոյանին են նշանակելու ԳՇ պետ, ԱԻ նախարարի պաշտոնում նրան կփոխարինի Արմեն Փամբուխչյանը, որն այս պահին փոխնախարարի պաշտոնն է զբաղեցնում: Տեղեկությունը, որ նոր ԳՇ պետի պաշտոնում, իշխանությունը քննարկել է Արտակարգ իրավիճակների նախարար Անդրանիկ Փիլոյանի, կամ գեներալ Կամո Քոչունցի թեկնածությունները, ճիշտ են: Սակայն, Դեժավյուին հասած տեղեկությունով, ԱԻ նախարարի պաշտոնում, Փաշինյանը հակված է ոչ թե Արմեն Փամբուխչյանին նշանակել, այլ նախկին ՊՆ նախարար Վաղարշակ Հարությունյանին։ Փաշինյանն ամիսներ շարունակ ցանկանում է Վաղարշակ Հարությունյանին «մի տեղ» տեղավորել, իսկ Մոսկվայում որպես դեսպան տեսնել չի ցանկանում, այդ պատճառով էլ, նրա նշանակման հարցը ձգձգում է»: Աղբյուրը` «Դեժավյու» |