Հայտարարվեց ԱԺ 8-րդ գումարման 2-րդ նստաշրջանի փակման մասին
![]() 212 Հինգշաբթի, 16 դեկտեմբերի, 2021 թ., 22:06 ՀՀ Ազգային ժողովի արտահերթ նիստում պատգամավորները երկրորդ և վերջնական ընթերցմամբ հավանություն տվեցին գործող օրենքներում մի շարք օրենսդրական փոփոխություններին։ Դրանց թվում են՝ «Լիցենզավորման մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին օրինագիծը, «Հանրակրթության մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին օրինագիծը, «Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում Հայաստանի Հանրապետության կողմից լիազորված անձի մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին և հարակից օրենքներում փոփոխություններ կատարելու մասին օրենքների նախագծերի փաթեթը, Քաղաքացիական օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու և հարակից օրենքներում փոփոխություններ կատարելու մասին օրինագծերի փաթեթը, ««Պետական սահմանի մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենքում» փոփոխություններ կատարելու մասին օրինագիծը, «Հարկային ծառայության մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու և հարակից օրենքներում փոփոխություններ կատարելու մասին օրինագծերի փաթեթը, «Երևան քաղաքում տեղական ինքնակառավարման մասին» օրենքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու և հարակից օրենքներում փոփոխություններ կատարելու մասին օրինագծերի փաթեթը։ Միաժամանակ պատգամավորներն առաջին ընթերցմամբ հավանություն չտվեցին «Հանրակրթության մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին օրենքի նախագծին։ |