«Լիցենզավորման մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին օրինագիծը,
«Հանրակրթության մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին օրինագիծը,
«Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում Հայաստանի Հանրապետության կողմից լիազորված անձի մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին և հարակից օրենքներում փոփոխություններ կատարելու մասին օրենքների նախագծերի փաթեթը,
Քաղաքացիական օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու և հարակից օրենքներում փոփոխություններ կատարելու մասին օրինագծերի փաթեթը,
««Պետական սահմանի մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենքում» փոփոխություններ կատարելու մասին օրինագիծը,
«Հարկային ծառայության մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու և հարակից օրենքներում փոփոխություններ կատարելու մասին օրինագծերի փաթեթը,
«Երևան քաղաքում տեղական ինքնակառավարման մասին» օրենքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու և հարակից օրենքներում փոփոխություններ կատարելու մասին օրինագծերի փաթեթը։
Միաժամանակ պատգամավորներն առաջին ընթերցմամբ հավանություն չտվեցին «Հանրակրթության մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին օրենքի նախագծին։