«Հայկի ելույթը բացահայտեց նիկոլների ողջ թշվառությունը». Արթուր Ղազինյան
![]() 389 Չորեքշաբթի, 22 դեկտեմբերի, 2021 թ., 14:24 «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արթուր Ղազինյանի գրառումը. «Հայկի ելույթը լավն էր, բացահայտեց նիկոլների ողջ նենգությունն ու թշվառությունը: ԲԱՅՑ ես նրանից ավելի շատ սպասում էի, որ նա կապաշխարի Հայ ազգը ՍԵՎ ՈՒ ՍՊԻՏԱԿԻ բաժանելու, Հայերին իրար դեմ հանելու, թշնամություն և ատելություն սերմանելու և պառակտելու համար: Նա ՊԵՏՔ Է խոստովաներ, որ այդ ծայրաստիճան վտանգավոր հայտարարությունն արել էր հենց ՆԻԿՈԼԻ ցուցումով, ով, «սիրո, համերաշխության և հանդուրժողականության» ալիքի վրա իշխանության գալով, սկզբնական շրջանում իր թիմակիցների շուրթերով էր սփռում ատելությունն ու թշնամությունը Հայերի մեջ: Սա մեր իրականության ամենակարևոր դրվագն է, Հայկի կենսագրության ամենաՍԵՎ էջը, որը նա ՊԵՏՔ Է մաքրի՝ բացահայտելով ներքին ատելության, թշնամության ու պառակտման իրական ԴԵՄՔԸ»: Աղբյուրը` Արթուր Ղազինյան |