«Դավաճան նիկոլն իր հետ տանելու է նաև անհայրենիք, պաշտոնի մեռածների». Աննա Մկրտչյան
![]() 644 Շաբաթ, 25 դեկտեմբերի, 2021 թ., 13:48 «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Աննա Մկրտչյանը գրել է. «Դավաճան նիկոլն իր հետ տանելու է նաև մի խումբ անհայրենիք, պաշտոնի մեռածների, որոնք միշտ պատերի ճեղքերի մեջ թաքնված են եղել։ Մեկին էլ իմացանք։ Ես էլ մտածում էի Հայաստանի էս թուրքաքպյացման ֆոնին ԵՊԲՀ ռեկտորի պաշտոն։ Ինչի՞ հաշվին։ Շատ պարզ։ Զինվորի տունը բացառապես սեփական գովազդի համար օգտագործելով։ Սկզբում, Սերժ Սարգսյանի ու Ռիտա Սարգսյանի ջանքերով կառուցածն ու կայացրածը նիկոլի ու էռատոյի համար օգտագործելով ձեռքի հետ «մարդ» խաղալ։ Հետո, նիկոլի ասածով մինչ օրս հայ մորթող թուրքին բարեկամ ներկայացնել։ Սերժ Սարգսյանի ՍՏԵՂԾԱԾ վերականգնողական կենտրոնը, որն ուղղակի չի հասցնում լիարժեք կյանքի վերադարձնել թուրքի կողմից խեղված մեր հայրենակիցներին, իսկ PR-ի մեռածը խաղաղություն խաղալ հաջորդ 5 տարվա «ռեկտորության» համար։ Հ. Գ. Ասա հայ բժիշկ ես իբր, փոխարենը հայերի խոշտանգումների մասին զեկույցը տանես միջազգային կոլեգաներիդ ներկայացնես, գնացել էս Մոսկվայի ռեստորաններում թուրք էս խաղացնում, որ հետ գաս նիկոլն էլ քեզ խաղացնի։ Ամո՛թ»։ Աղբյուրը` Աննա Մկրտչյան |