«Հայ զինվորն ու հայ դիրքապահը պիտի հսկեն միայն ՀՀ ու Արցախի սահմանները». Հարություն Մկրտչյան
![]() 227 Հինգշաբթի, 06 հունվարի, 2022 թ., 13:18 Քաղաքագետ Հարություն Մկրտչյանի ֆեյսբուքյան գրառումը. «Նիկոլ Փաշինյանն ու պաշտոնական Երևանը չպիտի դառնան Կենտրոնական Ասիայում Վլադիմիր Վլադիմիրովիչի կապրիզների ու մանևրների կատարածուները։ Եթե անգամ կա արտաքին միջամտություն տեղի ունեցող դեպքերին, այնուամենայնիվ, կա նաև ժողովրդի ապստամբություն, ու միայն ղազախ ժողովուրդը պիտի որոշի սեփական երկրի հետագա ճակատագիրը։ ՀԱՊԿ համանախագահ լինելով հանդերձ՝ պաշտոնական Երևանը պիտի պահպանի դեմոկրատական սկզբունքները, որի անվերջ անվանարկմամբ էլ Նիկոլ Փաշինյանը եկավ իշխանության։ Հայ զինվորն ու հայ դիրքապահը պիտի հսկեն միայն Հայաստանի Հանրապետության ու Արցախի սահմանները, ինչպես որ արեցին 44 օր շարունակ՝ առանց ՀԱՊԿ-ի ու Կրեմլի որևէ օգնության։ Հայաստանը չպիտի տապալի իր միջազգային հեղինակությունը՝ որպես ժողովրդավարական ուղի բռնած պետության, իսկ Ղազախստանի դեպքերին միջամտություն ցուցաբերելով մենք դա անում ենք՝ ուղղակի, թե անուղղակի... Մնացածը միֆեր ու Փաշինյանի՝ Կրեմլին ծառայելու բոլոր դրվագներն արդարացնելու անպտուղ փորձեր են...»: Աղբյուրը` Հարություն Մկրտչյան |