«Սպասում եմ նիկոլի ու Ղազախստանի օլիգարխների միջև պայմանավորվածություններին». Աննա Մկրտչյան
![]() 208 Հինգշաբթի, 06 հունվարի, 2022 թ., 15:06 ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Աննա Մկրտչյան գրել է. «Հայաստանում հեղաշրջմամբ իշխանությունը բռնազավթածը, ռադիոտուն գրավածը, Ազգային ժողովը շրջափակածը, դատարանների մուտքերն արգելափակածը, պետությունում մարդու իրավունքներն ու ազատությունները կաթվածահար արած անհայրենիք նիկոլը երրորդ պետությունում պիտի «կանխի» այդ ամենը։ Այ ստախո՛ս նիկոլ, իսկ ուր մնացին Ղազախստանի կարմիր գծերը, արագաչափերը, «ոստիկանը մերն ա» և «Ռոբերտ Աբաջյանի կեղծ պապիկ» օպերացիաները։ Սպասում եմ նաև նիկոլի ու Ղազախստանի օլիգարխների միջև պայմանավորվածություններին՝ ջուր բերելուց մինչև հրապարակ մարդ «լցնել»։ Անխուսափելիորեն ակնկալում եմ նիկոլի հոգու փառավորում՝ ոստիկաններից խլված մահակների կապակցությամբ և որպես վերջաբան տականքի հայտարարությունն առ այն, որ Ղազախստանն ունի 20 միլիոն վարչապետ»։ Աղբյուրը` Աննա Մկրտչյան |