Հոր փոխարեն որդուն նշանակելով՝ Փաշինյանը նախապայման է դրել. «Հրապարակ»
![]() 314 Երեքշաբթի, 18 հունվարի, 2022 թ., 09:36 «Հրապարակ»-ը գրում է. «Արարատի մարզպետի պաշտոնը հորից որդուն փոխանցելու Նիկոլ Փաշինյանի որոշումը, ըստ իշխանական աղբյուրների, ոչ այնքան կադրային դեֆիցիտի դրսևորում է, որքան՝ «շախմատային» որոշում։ Վարչապետը խիստ դժգոհ է եղել Ռազմիկ Թևոնյանի գործունեությունից և համարել է, որ ՏԻՄ ընտրություններում ՔՊ-ի ձախողումների թիվ մեկ մեղավորն ու պատասխանատուն մարզպետն է, որը Մասիսում չկարողացավ անցկացնել իր ընկեր Սայադին, Վեդիում՝ Գարիկին, իսկ Արարատի իրենց թեկնածուն հաճախորդ կուսակցության հետ կոալիցիայով միայն համայնքապետ դարձավ։ Փաշինյանին հատկապես զայրացրել են Գարիկ Սարգսյանի դեմ Թևոնյանի գործողությունները: Հոր փոխարեն որդուն՝ ՔՊ-ական պատգամավոր Սեդրակ Թեւոնյանին նշանակելով՝ Փաշինյանը նախապայման է դրել, որ եթե Վեդիում մարտի 27-ին Գարիկը չհաղթի, Թևոնյանը կազատվի զբաղեցրած պաշտոնից, և կպատժի Թեւոնյանների գերդաստանին՝ թիմի համար չաշխատելու համար։ Իսկ եթե հաջողեն, ապա կների հոր արարքը և մարզպետի պաշտոնը կթողնի ընտանիքին»: Մանրամասները՝ թերթի համարում: |