«Այս հայտարարությունը կարող է հետապնդել և՛ քարոզչական նպատակներ, և՛ լինել հնարավոր սադրանքներին ուղղված քայլ». Տաթևիկ Հայրապետյան
![]() 227 Չորեքշաբթի, 19 հունվարի, 2022 թ., 18:06 ԱԺ նախկին պատգամավոր Տաթևիկ Հայրապետյանը գրել է. «Բովանդակության, տրամաբանության ու ազգային/պետական օրակարգի բացակայության մասին են փաստում Ազգային ժողովի քննարկումները՝ ազգանունների և դրանց ծագումնաբանության շուրջ... Մինչդեռ երեկ տեղեկություն տարածվեց, որ Ադրբեջանի ԳՇ պետը կարգադրել է բարձրացնել մարտական պատրաստվածության աստիճանը և պատրաստ լինել պատերազմի: Այս հայտարարությունը կարող է հետապնդել և՛ քարոզչական նպատակներ, և՛ լինել հնարավոր սադրանքներին ուղղված քայլ: Հակառակորդից եկող անվտանգային խնդիրների, տարածաշրջանային զարգացումների, առկա ռիսկերի և հնարավոր սցենարների մասին քննարկումներն անկարևոր են, չէ՞ որ կարելի է անվերջ մեղադրել իրար հակառակորդի «գործակալ» լինելու մեջ»: Աղբյուրը` Տաթևիկ Հայրապետյան |