«Փոփոխությունը կատարվում է, որ ընդդիմությունը չկարողանա քաղաքական շոուներով խաթարել հանձնաժողովի աշխատանքը»․ Ա․ Հովհաննիսյան
![]() 200 Հինգշաբթի, 20 հունվարի, 2022 թ., 12:06 Ազգային ժողովն առաջին ընթերցմամբ ընդունեց ՔՊ-ական պատգամավոր Վիլեն Գաբրիելյանի հեղինակած ««Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» նախագիծը, որով առաջարկվում է մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալի չընտրվելու դեպքում իրավասու խմբակցությունը քվեարկությունից հետո 5 աշխատանքային օրվա ընթացքում առաջադրի նոր թեկնածու: Նախագծի վերաբերյալ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արծվիկ Մինասյանն ասաց․ «Նկատի ունենալով, որ նախագիծը վերաբերում է ԱԺ աշխատանքների կազմակերպմանը, ապա ավելի հիմնարար քննարկումների կարիք կա: Հակառակ դեպքում, այն, ինչ ներկայացված է, ընդամենը ընդդիմությանը վերապահված որոշակի պաշտոնների զավթման գործընթաց է ընկալվում: Եթե ուզում ենք հիմնարար լուծել այդ հարցը, հրաժարվեք այդ մտքից, ավելի լավ է հիմա դեմ քվեարկեք, նստենք իրար հետ քննարկենք, հակառակ դեպքում, կստացվի, որ պարզապես փոփոխություն է արվում այդ պաշտոնը ընդդիմությունից խլելու համար»։ Արձագանքելով Մինասյանին՝ ՔՊ-ական պատգամավոր Արթուր Հովհաննիսյանն ասաց․ «Այս փոփոխությունը կատարվում է նրա համար, որ այս պահին խորհրդարանական ընդդիմությունը չկարողանա, քաղաքական շոուներ կազմակերպելով, փորձել խաթարել հանձնաժողովի բնականոն աշխատանքը»։ |