«Երեկվա հայտարարությամբ Փաշինյանը միացավ Ալիևին»․ Արթուր Խաչատրյան
![]() 463 Երեքշաբթի, 25 հունվարի, 2022 թ., 10:54 ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արթուր Խաչատրյանը գրել է. «30 տարուց ավելի հայկական կողմն առաջ էր մղում ազգերի ինքնորոշման սկզբունքը, իսկ ադրբեջանականը՝ տարածքային ամբողջականության սկզբունքը։ Միջնորդները փորձում էին այդ երկու սկզբունքների համադրումով ինչ-որ մի ընդհանուր հայտարարի գալ։ Այսօր Փաշինյանը դարձել է տարածքային ամբողջականության սկզբունքի ամենամոլեռանդ ջատագովը, ավելի մոլեռանդ քան Ալիևը։ Սրանով Փաշինյանը ցանկանում է վերջնականապես փակել Արցախի հարցը։ Եթե Հայաստանն ազգերի ինքնորոշման սկզբունքը ստորադասում է տարածքային ամբողջականության սկզբունքին, էլ ի՞նչ բանակցությունների, էլ ի՞նչ կարգավիճակի մասին է խոսքը։ Երեկվա հայտարարությամբ Փաշինյանը միացավ Ալիևին ու մերժեց ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների միջնորդական ջանքերը․․․»։ Աղբյուրը` Արթուր Խաչատրյան |