«Արայիկ Հարությունյանին նախագահ ընտրելու որոշումը կլինի Սահմանադրության հերթական խմբակային բռնաբարությունը». Վահե Թորոսյան
Շաբաթ, 29 հունվարի, 2022 թ., 12:24
Իրավաբանական գիտությունների թելնածու Վահե Թորոսյանը գրում է. «Արայիկ Հարությունյանին նախագահ ընտրելու որոշումը կլինի Սահմանադրության հերթական խմբակային բռնաբարությունը։
Թեև, եթե Հայաստանը դե ֆակտո դադարել է գոյություն ունենալ, ո՞ւմ է հետաքրքիր Սահմանադրության բարոյական բնութագիրը։
Այնուամենայնիվ, ԺԵԿ-ի տեղեկանքի մակարդակի հասցված Հիմնական օրենքի 124-րդ հոդվածի 5֊րդ մասը սահմանում է, որ նախագահը իր լիազորությունների իրականացման ընթացքում չի կարող լինել կուսակցության անդամ։ Ֆորմալ առումով, թվում է կարելի է ողջ կյանքը լինել կուսակցական, ապա դիմում գրել դուրս գալ և դառնալ նույն իշխանական թիմի նախագահ։ Սա ոչ այլ ինչ է, եթե իրավունքի սկզբունքները շրջանցելու և աղճատելու լեգալ խորամանկություն։
Մինչդեռ նախագահի անկուսակացական լինելու պահանջը կոչված է ապահովելու Պետության գլխի անաչառությունը ՝ որպես վերկուսակցական արբիտր, որպեսզի նախագահը կաշկանդված չլինի կուսակացական֊քաղաքական նպատակահարմարությամբ և շահերով։
Արայիկ Հարությունյանի կամ որևէ այլ կարկառուն ՔՊ֊ականի «նշանակումը» ՀՀ նախագահի պաշտոնում ևս մեկ առանցքային պետական ինստիտուտ կուսակցականացնելու և իսպառ ոչնչացնելու միտում ունի։
Եթե նախկինում նախագահը պաղպաղակային շրջագայության իր «գործառութների» հետ մեկտեղ երբեմն հիշում և վետո էր կիրառում հակասահմանադրական օրենքների նկատմամբ, ապա այսկերպ արդեն նախագահը կդառնա գործադիր իշխանության շարունակությունը՝ ասելն է թե կդադարի գոյություն ունանալուց, իսկ իշխանությունների տարանջատման սկզբունքը հետմահու կմահանա»: