«Ի՞նչ կլիներ, եթե ընդդիմությունը չսպասեր արտերկրյա «տիկնիկավարների» հրահանգներին»․ Կարեն Հեքիմյան
![]() 243 Շաբաթ, 29 հունվարի, 2022 թ., 18:42 Քաղաքացու իրավունքների պաշտպան» Կարեն Հեքիմյանի գրառումը. «Պարադոքսն այն է, որ Հայաստանում առկա ներքաղաքական ճգնաժամից այլևս հնարավոր է դուրս գալ միայն սահմանադրական ճգնաժամ ստեղծելով: Սահմանադրական ճգնաժամ կարող է ստեղծել խորհրդարանական ընդդիմությունը: Տարբերակներից մեկը՝ պատգամավորական մանդատներից հրաժարվելն է: Կա երկու բացատրություն՝ պարզ և պարզագույն: Պարզ բացատրությունն այն է, որ Հայաստանի՝ արտերկրյա «տիկնիկավարների» սցենարով, սահմանադրական ճգնաժամ ստեղծելու համար առայժմ չկա թույլտվություն: Կարծում եմ, որ խորհրդարանական ընդդիմադիր խմբակցությունները չեն կարող վերահսկել պատգամավորության թեկնածուների ամբողջ ցուցակը: Ոնց էլ լինի մի քանիսը մանդատից չի հրաժարվի: Սա էլ պարզագույն բացատրությունն է: Համադրելով սահմանադրական ճգնաժամի չստեղծման պարզ և պարզագույն բացատրությունները, մտածեք, թե ինչ կղկղանքի մեջ ենք»: Աղբյուրը` Կարեն Հեքիմյան |