«Սա մի փաստաթուղթ է, որն ամբողջությամբ հակասում է «խաղաղության դարաշրջանին»․ «Ազատագրում»
Կիրակի, 30 հունվարի, 2022 թ., 14:48
«Ազատագրում» շարժումը գրում է․ «Ինչպես տեղեկացնում է ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանի նախկին խորհրդական Թևան Պողոսյանը՝ Արցախի Ազգային Ժողով է ներկայացվել Արցախի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքները թուրք-ադրբեջանական ուժերի կողմից օկուպացնելու վերաբերյալ օրինագիծը։ Սա թերևս արցախյան քաղաքական իսթեբլիշմենթի ամենանշանակալի քաղաքական քայլերից մեկն է, որը հստակ կանոնակարգում է Արցախի Հանրապետության տարածքի ապագա դեօկուպացիայի ուղղությամբ իրավական քայլերն ու գործողությունները»
Այս առնչությամբ Միկա Բադալյանը գրում է, որ պետք է, իհարկե, սպասել այս օրինագծի ընդունմանը և դրանից հետո արդեն դատողություններ և եզրակացություններ անել։ 2 խոսքով, սա մի փաստաթուղթ է, որն ամբողջությամբ հակասում է «խաղաղության դարաշրջանին» և նշանակում է վերջնական պառակտում, որն ավելի նման է հակամարտության Արայիկ Հարությունյանի և Նիկոլ Փաշինյանի միջև»։