«Ո՞նց 2 տարի առաջ ծակ ջեբով տղեն էսօր 250,000 դոլար ունի». Միքայել Նահապետյան
![]() 770 Երեքշաբթի, 01 փետրվարի, 2022 թ., 16:06 «Քաղաքացու որոշում» ՍԴԿ անդամ Միքայել Նահապետյանի գրառումը. «Ալեն Սիմոնյանը 235,000 դոլարով գնել է մի բնակարան, որից մի երկու հարկ ներքև նույն մակերեսով, նույն պրոյեկտով հենց հիմա 435,000 դոլար շուկայական արժեքով տեղադրված է անշարժ գույքի կայքերում: Աբսուրդը հասնում է այն աստիճանի, որ նա այդ բնակարանը գնել է վաճառելով նույն շենքում իր երկու անգամ ավելի փոքր մակերեսով բնակարանն արդեն շատ նորմալ 250,000 դոլար արժեքով: Հիմա, որևէ մեկը կարո՞ղ է բացատրել, թե ո՞նց է Օստապ Իբրահիմովիչին բախտն այսպես ժպտացել: Չէ, ավելի ճիշտ, ո՞նց է միայն Օստապ Իբրահիմովիչին բախտն այսպես ժպտում: Ես կկարողանայի բացատրել, եթե Հայաստանը կոռուպցիայի մեջ թաղված երկիր լիներ՝ կասեի, որ պաշտոնյան 200,000 դոլար զեղչ է ստացել, կամ, ասենք, թղթի վրա քիչ է գրանցել, որովհետև էդքանը կարող էր հիմնավորել, իսկ մնացածը տվել է դոշակի տակի փողերից: Բայց դե երկու օր առաջ ԵԽԽՎ-ն ասեց Հայաստանում իշխանությունը կոռումպացված չի, իսկ կոռուպցիայի հարցով «իտոգը» ԵԽԽՎ-ն է տալիս, ես ո՞վ եմ դա հերքեմ: Բայց մի հատ խորացեք էլի, բանը հասել է նրան, որ արդեն տարօրինակ էլ չի, թե ոնց 2 տարի առաջ ծակ ջեբով տղեն էսօր 250,000 դոլար ունի՝ դրա մասով արդեն բոլոր թղթերը հավաքել է: Ավանում 51 քառակուսի բնակարան ունեմ սովետական շենքում, «բաշ նա բաշ» կփոխեմ 102 քառակուսի մակերեսով բնակարանի հետ, ցանկալի է Կենտրոնում»: Աղբյուրը` Միքայել Նահապետյան |