«Ալե՛ն, իսկ անկախ Հայաստան թողեցի՞ք»․ Գագիկ Համբարյան
![]() 213 Չորեքշաբթի, 02 փետրվարի, 2022 թ., 10:50 Քաղաքագետ Գագիկ Համբարյանի գրառումը. «Ալե՛ն, իսկ անկախ Հայաստան թողեցի՞ք Ի շնորհիվ արևմուտքի կողմից ժողովրդավարացված, օրինակ՝ Լիբիայի, Իրաքի, Սիրիայի մենք ունենք խայտառակ օրինակներ, թե ինչպես կարելի է կործանել և քանդել բավական բարեկեցիկ, բայց, ըստ եվրոպացիների և ամերիկացիների կողմից հովանավորվող «ակտիվիստների» ոչ ժողովրդավար երկրները... Վերը նշված երկրները ժողովրդավարացման արդյունքում ոչ միան կազմաքանդվեցին և գոյություն ունեն ընդամենը քարտեզի վրա, այլև դարձել են ահաբեկիչների գետտոներ... Ալենը մտածու՞մ է, որ խայտառակ կապիտուլյացիայից հետո Հայաստանի անկախությունից որևէ բան մնացել է...Ինչո՞վ է անկախ, Ալե՛ն... Նրանով, որ սեփական՝ թրքամետ և հակաարցախյան գաղափարները և ինչ-որ ուժերի պատվերները կատարելով և փորձելով ձերբազատվել ռուսական ազդեցությունից, ընդամենը 4 տարի առաջ ամենահակառուսական հռետորաբանությամբ աչքի ընկնող Նիկոլն ինչպես հրահրեց պատերազմ և վերջում հայտնվեց Պուտինի գրպանում ու հիմա Մոսկվայից հնչող բոլոր հրամաններն ու հրահանգները գլուխը կախ կատարում է՝ չկարողանալով ապահովել մեր սահամանների անվտանգությունը, վախենում է գնալ Արցախ և աջուձախ ադրբեջանամետ և հակահայ հայտարարություններով է հանդես գալիս... Ի դեպ ասեմ, որ ժողովրդավար Ալենին շատ են սիրում և գնահատում Ադրբեջանում, քանի որ նրա՝ մեր գերիների վերաբերյալ արած թրքամետ հայտարարություններն այնտեղ շատ են գնահատում և օգտագործում են Հայաստանի դեմ...»։ Աղբյուրը` Գագիկ Համբարյան |