«ԼՂՀ-ի և ՀՀ-ի միջև» 1993թ. «խիստ գաղտնի» պայմանագրի տեքստը
![]() 2084 Չորեքշաբթի, 02 փետրվարի, 2022 թ., 23:54 ԱՆԻ կենտրոնը այսօր երեկոյան հրապարակել է «ԼՂՀ-ի և ՀՀ-ի միջև» 1993թ. «խիստ գաղտնի» պայմանագրի տեքստը. «Խիստ գաղտնի Պայմանագիր ԼՂՀ-ի և ՀՀ-ի միջև Լեռնային Ղարաբաղի հանրապետությունը, վստահելով միջազգային հանրության, Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի և մասնավորապես Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի երաշխիքներին՝ Համաձայնում է ԵԱՀԽ-ի Մինսկի խմբի խաղաղարար նախաձեռնությանը, – ԼՂՀ բնակչության ֆիզիկական գոյության կամ բռնի տեղահանության վտանգի դեպքում գործի դնել իր բոլոր հնարավորությունները, այդ թվում՝ անմիջական ռազմական միջամտությունը, – հետագա բանակցություններում բացառել Լաչինը Ադրբեջանին զիջելու հնարավորությունը, – հետագա բանակցություններում բացառել ԼՂՀ-ի զինված ուժերի ապառազմականացման և զինաթափման հնարավորությունը, – հետագա բանակցություններում հետևողականորեն և վճռականությամբ պայքարել ԼՂՀ համար ընդունելի իրավական կարգավիճակ ձեռք բերելու ուղղությամբ: ԼՂՀ Գերագույն խորհրդի նախագահի պաշտոնակատար՝ Կարեն Բաբուրյան ԼՂՀ պաշտպանության պետական կոմիտեի նախագահ՝ Ռոբերտ Քոչարյան ՀՀ նախագահ՝ Լևոն Տեր-Պետրոսյան Գրված ուղղաթիռում, Ստեփանակերտի ճանապարհին՝ 1993թ. հունիսի 14-ին, ժամը 15:05»: ![]() ![]() |