«Ընդդիմությունն ուզում է պաշտպանել այն վարորդներին, որոնք բեզպրեդել են անում». Դանիել Իոաննիսյան
Երեքշաբթի, 08 փետրվարի, 2022 թ., 14:06
ԻՔՄ համակարգող, Հանրային խորհրդի անդամ Դանիել Իոաննիսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Խորհրդարանական ընդդիմությունը՝ հանուն ճանապարհային անպատժելիության նախագիծ է բերել
Ընդդիմությունն առաջարկում է վերացնել ճանապարհային տուգանքների բալային համակարգը՝ պնդելով, որ այն անօգուտ է: Այնինչ, բալային համակարգն ստեղծված է նրա համար, որ չլինեն անպատժելի վարորդներ, որոնք կա՛մ հարուստ են ու հանգիստ վճարում են տուգանքները, կա՛մ էլ սնանկ են ճանաչվել ու ոչինչ էլ չեն վճարում:
Բալայինը նորմալ համակարգ է, որը գործում է բազում երկրներում: Բալայինը նրա համար է, որ դրամական տույժը չլինի միակ պատիժը, քանի որ կան վարորդների խմբեր, որոնց դա չի կանգնեցնում. դրանք հարուստներն են, ովքեր հանգիստ կվճարեն տուգանքները և դրանք դատարանով սնանկ ճանաչվածներն են, որոնք կարող են ոչինչ էլ չվճարել:
Սովորական՝ մարդավարի վարող վարորդի համար բալայինը խնդիր չէ և տարեկան 9 բալը բոլորովին բավարարում է:
Այո՛, բալայինի ներմուծումից հետո վթարներն ու մահերը շատացել են, բայց դա ոչ թե բալայինի արդյունք է, այլ մեքենաների ու անփորձ վարորդների շեշտակի աճի արդյունք: Մեքենաների քանակն աճել է մոտ 20-30 տոկոսով, իսկ անփորձ վարորդների քանակը՝ կրկնակի... Եվ զարմանալի չէ, որ դա ազդել է երթևեկության անվտանգության վրա:
Տպավորություն է, որ ընդդիմությունն ուզում է պաշտպանել այն վարորդներին, որոնք բեզպրեդել են անում, որոնք առատ խախտումներ են անում ու որոնք չեն մտահոգվում դրամային տույժերի համար»: