«Ճնշումներ են իրականացվում մի մարդու ձեռքով, ով 2018-ին Նիկոլ Փաշինյանի համար «դմփդմփհուիստ» էր աշխատում»․ Ա․ Մանուկյան
Հինգշաբթի, 10 փետրվարի, 2022 թ., 15:24
«Ինչպես Նիկոլ Փաշինյանն է ասում ՝ ժողովրդավարությունը որպես բրենդ Հայաստանում քաղաքական հետապնդումները նոր դրսևորումներ են ստացել»,- այսօր՝ ԵՄ պատվիրակության դեմ բողոքի ակցիայի ժամանակ, ասաց «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արեգնազ Մանուկյանը։
«Արդեն ճնշումների են ենթարկվում ոչ միայն այս իշխանությունների ընդդիմախոսները, այլև նրանց կալանքի տակ պահելու վերևից իջեցվող ֆալցետային հրահանգներին չենթարկվող դատավորները»,- նշեց պատգամավորը։
«Բորիս Բախշյանի խայտառակ աննախադեպ կալանվորումը բոլորիս աչքի առաջ է և նրա նկատմաբ ճնշումներն իրականացվում են մի մարդու ձեռքով, ով 2018 թվականին Նիկոլ Փաշինյանի համար «դմփդմփհուիստ» էր աշխատում, նրա համար թմբուկ էր զարկում։ 2018 թվականից հետո կարիերայի կտրուկ աճ ունեցավ ու հիմա էդ թմբուկի մուրճը փոխարինել է դատավորի մուրճով ու իրակաացնում է Նիկոլ Փաշինյանի խայտառակ հակաօրինական հրահանգները»,- ասաց Մանուկյանը։