«Դեռ որքան պետք է շարունակվի այս թրքահաճո և ադրբեջանամետ թատրոնը». Արման Աբովյան
![]() 299 Հինգշաբթի, 17 փետրվարի, 2022 թ., 17:30 ԱԺ նախկին պատգամավոր Արման Աբովյանը գրում է. «Հետաքրքիր է՝ դեռ որքան պետք է շարունակվի այս թրքահաճո և ադրբեջանամետ թատրոնը: Տպավորություն է, որ ներկայիս հայաստանյան իշխանությունն ուղղակի հրաժարվում է հասկանալ, թե ի՞նչ է իրականում տեղի ունենում Արցախի և Հայաստանի շուրջ։ Տեսեք՝ որպես օրինակ։ Բարբարոս, ֆաշիստ, հայասպան Ադրբեջանը հայտարարում է հետախուզություն Արցախի նախագահին... Ի՞նչ է անում մեր իշխանությունը։ Ոչ մի բան։ Ի՞նչ պետք է աներ։ Պետք է ադրբեջանասեր վարագույրը հաներ իր խաղաղասիրական աչքերից և հայտարարել հետախուզություն ռազմական հանցագործ Իլհամ Ալիևի հանդեպ, հատկապես որ որպես հանցագործ դրան արդեն իսկ իշխանական թևը որակավորել է պատերազմի օրերին։ Ուրիշ հարց, որ պատերազմից հետո այս իշխանությունը գերադասեց մոռանալ իր իսկ ճիշտ որակավորումներն Ալիևի հասցեին կամ մոռանալ, թե ինչպես էր Ադրբեջանի հանցագործ ղեկավարը ոչնչացնում և ոչնչացնում է Հայաստանը և Արցախը։ Դա արդեն հասկանալի է, որ հայասպան հանցագործ Ալիևի հետ «խաղաղության դարաշարջանի» ներքո պաչպռոշտիները հիմա հայկական քաղաքականության հիմնական նպատակն են, բայց մի հարց, իսկ դուք մտածե՞լ եք այդ ինչու հենց հիմա այդ վիժվածքը որոշել կրկին լարել իրավիճակը, հ՞ն... խելքներդ բան չի կտրո՞ւմ»: Աղբյուրը` Արման Աբովյան |