«Եթե քաղաքականության մեջ որոշակի փորձ չունենայիք, կասեի՝ չեք հասկանում»․ Գրիգորյանը՝ Արսենյանին
![]() 197 Երկուշաբթի, 21 փետրվարի, 2022 թ., 11:42 «Մեկ նախադասության մեջ հինգ անգամ խաղաղություն բառն արտասանելով՝ խաղաղության չեն հասնում։ Երբ դուք խոսում եք այն մասին, որ խաղաղության, կայունության օրակարգով եք գնում և ուզում եք պնդել, որ այս դատապարտող հայտարարությունը խաթարելու է խաղաղությունը՝ ձեր պատկերացմամբ, ապա այդ համատեքստում արդյո՞ք չի խաթարում «Շուշիի հռչակագիրը» երկու երկրրների միջև հարաբերությունների կարգավորմանը»,- այսօր՝ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի արտահերթ նիստում, ՔՊ-ական պատգամավոր Գուրգեն Արսենյանին ասաց «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Աննա Գրիգորյանը։ «Շուշիի հռչակագրի վերաբերյալ ՀՀ ԱԳՆ-ն արել է իր հայտարարությունը․ որևէ էական բան տեղի չի ունեցել ՀՀ-ի համար մինչև այսօր, բացի վավերացումից՝ ընդամենը»,- ի պատասխան ասաց Արսենյանը՝ նշելով, որ այս պահին բաց և կոշտ քննարկումների գործընթացը միայն ավելացնում է լարվածությունը ՀՀ-ի համար։ «Եթե քաղաքականության մեջ որոշակի փորձ չունենայիք, ես ուղղակի կասեի, որ դուք չեք հասկանում, թե ինչ է նշանակում վավերացում և արդյո՞ք վավերացումն ընդամենը վավերացում է և ուրիշ ոչինչ։ Այսինքն՝ հայտարարությունից հետո երբ եղել է ԱԳՆ պատասխանը, դա իհարկե լավ է, բայց ասել, որ վավերացումն ընդամենը վավերացում է, և դրանով որևէ բան չի փոխվում, դա, մեղմ ասած, չհասկանալ է, թե ինչ է իրականում տեղի ունենում»,- Արսենյանին ասաց Գրիգորյանը։ Ավելի վաղ հայտնել էինք, որ Ադրբեջանի և Թուրքիայի խորհրդարանները վավերացրել են «Շուշիի հռչակագիրը»: |