ՀՀԿ խորհրդի նիստին որոշումներ են կայացվել
![]() 272 Չորեքշաբթի, 23 փետրվարի, 2022 թ., 21:24 ՀՀԿ մամուլի ծառայությունը տեղեկացնում է, որ այսօր ՀՀԿ ԳՄ նիստից անմիջապես հետո տեղի է ունեցել ՀՀԿ նոր խորհրդի անդրանիկ նիստը։ «ՀՀԿ խորհրուրդը կուսակցության նախագահի տեղակալներ ընտրեց Գալուստ Սահակյանին, Արմեն Աշոտյանին, Մուշեղ Լալայանին, Վահրամ Բաղդասարյանին և Դավիթ Հարությունյանին։ Հանրապետականի խորհուրդը ընտրեց նաև կուսակցության հանձնաժողովների ղեկավարներին, համապատասխանաբար. Կազմակերպչական հանձնաժողով - Ռուբեն Թադևոսյանին, Քաղաքական հանձնաժողով - Էդուարդ Շարմազանովին, Պաշտպանության, անվտանգության և Արցախի հարցերով հանձնաժողով- Տիգրան Աբրահամյանին, Իրավական հարցերի հանձնաժողով - Աննա Մկրտչյանին, Տնտեսական հարցերի հանձնաժողով - Գագիկ Մինասյանին, Արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողով- Լիլիթ Բեգլարյանին, Միջոցառումների կազմակերպման հանձնաժողով - Տարոն Մարգարյանին։ Մշակութային հարցերի հանձնաժողովի ղեկավարի ընտրությունը տեղի կունենա խորհրդի գալիք նիստերի ընթացքում։ Խորհրդի որոշմամբ համապատասխան ոլորտային կառույցների ղեկավարներ ընտրվեցին. Կանանց կազմակերպություն - Կարինե Աճեմյանը, Երիտասարդական կազմակերպություն -ՀենրիկԴանիելյանը, Ուսանողական կազմակերպություն - ԱրմենՀարությունյանը, Մարզական կազմակերպություն - ՀովհաննեսԳաբրիելյանը Խորհրդի նիստին քննարկվել են նաև ներքաղաքական իրավիճակը, վերջին տարածաշրջանային և միջազգային զարգացումները, որոնց առնչությամբ Սերժ Սարգսյանը պատասխանել է կուսակիցներին հուզող հարցերին։ |