«Արևմուտքն այսօր մեծագույն սխալ է անում». Ալեն Ղևոնդյան
![]() 645 Հինգշաբթի, 03 մարտի, 2022 թ., 01:18 Քաղաքական վերլուծաբան Ալեն Ղևոնդյանի գրառումը․ «Արևմուտքն այսօր մեծագույն սխալ է անում՝ համապարփակ ձևով հալածելով ռուսականությունն ամենուր՝ սպորտում, երաժշտության, կրթության մեջ, արվեստում, անհատական մակարդակներում։ Սա սոցիալական ռասիզմ է, նացիզմ, ու նա դրանով հակառակ արդյունքն է ստանալու, երբ օտարազգի մարդիկ, ովքեր անգամ չեն համակրում ՌԴ-ի գործող ղեկավարությանն ու նրա քայլերը, ինչ-որ մի պահից դառնալու են ռուսականի շահերի պաշտպան։ Իսկ ինչու Արևմուտքն ասենք չի հարցնում, թե ինչպես է ռուս-ուկրաինական ճգնաժամին վերաբերվում ասենք շարքային ֆրանսիացի կամ իսպանացի ջութակահարը, ֆուտբոլիստ, մարմնամարզիկը, միգուցե վատ անկնկալ կլինի՞․․․ Ոնց էիք ասում՝ Արևմուտքը մարդու իրավունքների պաշտպան է․․․ իյա, իրո՞ք։ Գլոբալ կարմիր գծեր են հատվում ու հետադարձ ճանապարհն էլ տեսանելի չէ։ Կհաղթի նա, ով կամք ունի ու գիտի արդարությունը, որ կողմում է։ Իսկ էս պատերազմում հաղթողներ չկան»։ Աղբյուրը` Ալեն Ղևոնդյան |