«Ով որ ինձ ասի՝ հող եմ հանձնել, էդ մարդկանց հետ մատով եմ խոսալու»․ Փաշինյան
Չորեքշաբթի, 02 մարտի, 2022 թ., 18:12
«Ես ամբիոնին չէի մոտենա, եթե հարցի մեջ չլիներ ձեր հերթական պնդումը, որ մենք Արցախի 75 տոկոսը թողել ենք թշնամուն»,- այսօր՝ ԱԺ-կառավարություն հարցուպատասխանի ժամանակ, ի պատասխան «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Հռիփսիմե Ստամբուլյանի՝ տնտեսական խնդիրների, մասնավորապես, Հայաստան ներմուծվող հացահատիկի վերաբերյալ հարցին, ասաց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Ես հիմա պաշտոնապես պահանջում եմ «Հայաստան» և «Պատիվ ունեմ» խմբակցություններից, որ իրենք հրապարակային դիրքորոշում արտահայտեն․ ի վերջո Սանասա՞ր է, թե՞ Կուբաթլի և էդպես շարունակ։ Եթե Սանասար է և ոչ Կուբաթլի, ինչո՞ւ են ձեր լիդերները քսան տարի բանակցել էդ տարածքները Ադրբեջանին հանձնելու վերաբերյալ։ Ընդ որում՝ դա արել են հրապարակային։ Ձեր ընդունած Մադրիդյան սկզբունքներում գրվել է՝ 7 շրջանները վերադարձվում են Ադրբեջանին։ Հիմա ասեք, ա՛յ դավաճաններ, խի՞ եք գնացել հայրենիքը դրել սակարկությունների վրա, որ հացահատիկի գործ անե՞ք․․․ Հերիք ա՝ գաք ստեղ կոկորդիլոսի արցունքներ թափեք»,- ասաց Փաշինյանը։
Ստամբուլյանն ասաց, որ վարչապետն իրավունք չունի մատ թափ տալով խոսել պատգամավորների հետ, ընդդիմադիրները նույնպես դահլիճից արձագանքեցին Փաշինյանի խոսքերին։
«Թափ կտամ մատ, պետք լինի ուրիշ բան էլ թափ կտամ»,- ասաց վարչապետը և հեռացավ ամբիոնից։