«Ութ տարվա մեջ ուկրաինական բանակը լուրջ տրանսֆորմացիայի ա ենթարկվել». Արմեն Վարդանյան
Կիրակի, 06 մարտի, 2022 թ., 01:06
Քաղաքագետ Արմեն Վարդանյանի գրառումը. «2014թ. Ուկրաինայում տեղի ունեցած իրադարձությունների ժամանակ պարզ դարձավ, որ էդ երկրում բանակ, կարելի ա ասած, չկա: Ռուսաստանից Ուկրաինայի սահմանն անարգել անցնելով՝ ռուս պահեստազորի գնդապետ Գիրկին-Ստրելկովի 52 հոգանոց խումբը և նրանց միացած տեղացի մի քանի հարյուր հոգանոց խմբավորումը գրավեց ուկրաինական Սլավյանսկ քաղաքը: 2,5 ամիս ուկրաինական բանակին չէր հաջողվում հետ վերցնել Սլավյանսկը՝ չնայած որ քաղաքում գտնվող ուժերը լուրջ ռազմական տեխնիկա չունեին: 2014թ. իրադարձություններից հետո էսօր մենք տեսնում ենք, որ 8 տարվա մեջ ուկրաինական բանակը լուրջ տրանսֆորմացիայի ա ենթարկվել, ահռելի զարգացում ա ունեցել և կատաղի ու շատ արդյունավետ պատերազմ ա մղում աշխարհի 2-րդ ամենաուժեղ՝ ռուսական բանակի դեմ: Այ սենց կարելի ա ճիշտ բարեփոխումների դեպքում մի քանի տարվա մեջ ունենալ որակապես մի նոր բանակ»: