«Պուտինը կարող է Արցախը նվիրել, միայն թե էդ պահին վտանգ չզգա այլ ճակատից»․ Սուրեն Սահակյան
![]() 1041 Ուրբաթ, 11 մարտի, 2022 թ., 00:24 «Քաղաքացու որոշում» ՍԴԿ նախկին ղեկավար Սուրեն Սահակյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Տարօրինակ ոչինչ չկա, որ ողջամիտ մարդիկ չէին սպասում Ուկրաինայի վրա Ռուսաստանի հարձակմանը։ Բացառապես գեներալների համար գոյություն ունեցող, հայկականի նման տասնյակ տարիներով բիզնեսի վերածված բանակով չես կարող հարձակվել Ուկրաինայի նման ռազմարդյունաբերական համալիր ունեցող ու քաղաքականապես պաշտպանված երկրի վրա, որն էդ ամենին գումարած պարտությունից վիրավոր ա ու 8 տարի քո հետ արյունալի կռվի ա սպասում՝ ռևանշի հասնելու։ Հարց ա առաջանում՝ ուրեմն ի՞նչ հաշվարկներով Պուտինը տենց բան որոշեց։ Գնալով ավելի շատ ա թվում, որ որպես հին մարդ, նա էլ ա շատ հեռուստատեսությանը հետևել ու ամենաաբսուրդ բանը՝ հավատացել ա իրենց կեղծավոր պրոպագանդային։ Եկեք իրար հետ էս պահը հիշենք, երբ Պուտինը կընկալվի Ռուսաստանի հետ տեղի ունեցած ամենադժբախտ պատահարը, նրա կենսագիրները հենց սենց էլ բացատրելու են նրա խելահեղ քայլը։ Վերլուծական հաղորդումներ են նկարահանելու, որտեղ նրան ճանաչողներն ասելու են, թե Պուտինին էն սրիկա սոլովյովները, կիսիլեվներն ու մարգարիտասիմոնյաններն են մոլորության մեջ գցել։ Այսինքն՝ երևույթներ, ում հենց ինքն էլ ստեղծել ա։ Աղբյուրը` Սուրեն Սահակյան |