«Ինչո՞ւ Հայաստանը հայտնվեց այս կացության մեջ». Արման Բաբաջանյան
Շաբաթ, 12 մարտի, 2022 թ., 15:48
Նախկին պատգամավոր Արման Բաբաջանյանը գրում է. «Ինչու Հայաստանը հայտնվեց այս կացության մեջ։ Մեր երկրի անկախացման առաջին օրից մեզ պարփակեցին, կաղապարեցին Թուրքիայի, Ռուսաստանի, Իրանի և Ադրբեջանի ուղեծրում, թույլ չտվեցին գեներացնել այնպիսի ձգտումներ, այնպիսի ամբիցիաներ, որոնք իրացնելու համար անհրաժեշտ կլիներ շփվել այս շրջանակից դուրս, որոնք իրականացնելու համար անհրաժեշտ կլիներ բացվել աշխարհին։
Հայ ժողովրդի համազգային, համահայկական պայքարը, երազանքները, անկախությունից ի վեր, շատ արագ աղճատվեցին, այլասերվեցին․․․ թույլ չտրվեց, որ հիմք դրվի հայկական պետականության հավերժցման և անսակարկելի գիտակցման տանող ճանապարհը;
Միաժամանակ մեր մեջ սերմանեցին համոզումը, որ մենք այլ ելք չունենք, որ սա դատապարտված ազգի ճակատագիր է և մենք պետք է ապրենք հավերժ ցեղասպանվածի հոգեբանությամբ՝ այս տարածաշրջանի երկրներից մեկի փեշից մշտապես քարշ գալով։
Հայաստանը, թերևս բացառությամբ հետանկախացման առաջին մի քանի տարին, դրանից հետո մեկ առաքելություն և գործառույթ է ունեցել՝ սպասարկել այլ երկրների շահերը։ Հայաստանի նորանկախ պատմության առնվազը վերջին 25 տարվա պատմությունը այլոց շահերի սպասարկման մասին է՝ Հայաստանի շահի հաշվին։
Այս բոլորի միակ պատճառը ոչ թե Հայաստանի վիճակի, կացության անհնարինությունն է եղել, այլ Հայաստանի քաղաքական վերնախավի սահմանափակ մտահորիզոնը, գավառականությունը, անհամարժեքությունը այն մարտահրավերներին և հնարավորություններին, որոնք մշտապես ուղեկցել են մեզ»: