«Բաքվի` բանակցելու առաջարկը պետք է ընդունվի. դիալոգն այլընտրանք չունի»․ Սուրենյանց
Երկուշաբթի, 14 մարտի, 2022 թ., 18:46
Քաղաքագետ Սուրեն Սուրենյանցի գրառումը․ «Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն բացահայտել է Հայաստանին հասցեագրված իր 5 առաջարկությունները։
Ինչպես միշտ՝ մեր «փորձագետները» ավելի չափազանցված գույներով էին ներկայացնում այդ առաջարկությունները։
Եթե առանջին- առանձին չքննարկենք 5 կետերը, ապա մեծ հաշվով՝ դրանք վերաբերում են երեք հիմնական խնդրի՝ Հայաստանն ու Ադրբեջանը ճանաչում են միմյանց տարածքային ամբողջականությունը ու պարտավորվում են հետագայում միմյանց տարածքային պահանջներ չներկայացնել, դելիմիտացիա\ դեմարկացիա ու կոմունիկացիաների ապաշրջափակում։
Ինչպես տեսնում ենք՝ «Զանգեզուրի միջանցքի» պահանջ գոյություն չունի ու եթե բանակցությունների ընթացքում Բաքուն նման խնդիր բերի օրակարգ, ապա Երևանը պարտավոր է հստակ պատասխանել, որ ապաշրջափակումն ու կոմունիկացիաների բացումը չի կարող տեղի ունենալ Հայաստանի տարածքային ամբողջականության ու ինքնիշխանության հաշվին։ Վստահ եմ, որ ճիշտ բանակցելու դեպքում՝ Հայաստանը կարող է պահել «կարմիր գիծը»:
Հայաստանը սկզբունքորեն կարող է պահել «կարմիր գիծը» նաև դելիմիտացիա/դեմարկացիայի հարցում՝ պնդելով անկլավների ստատուս- քվոն պահպանելու անհրաժեշտությունը։
Գանք ցավոտ խնդրին՝ ԼՂ կարգավիճակին։
Երեկ ես այս հարցի մասին գրել եմ՝ բավականին համապարփակ ու հանգամանալից։
20-25 տարի մենք մերժել ենք արժանապատիվ խաղաղության օրակարգը ու պատերազմում ստացել ենք նվաստացուցիչ պարտություն։
Հատկապես 44-օրյա պատերազմից հետո ԼՂ անկախության կամ Հայաստանին միացման հարցում մենք ունենք զրո դաշնակից։ Արցախի անկախության հարցը չենք կարող հետապնդել նաև բանակցային գործընթացում, որովհետև 44-օրյա պատերազմից հետո չունենք փոխզիջելու բան (մինչև պատերազմը՝ դա ԼՂՀ-ին հարող յոթ շրջաններն էին ու տեսականորեն կարող էր աշխատել «տարածքներ՝ անկախության կամ գոնե՝ ԼՂՀ միջանկյալ կարգավիճակի դիմաց» բանաձևը):
Հիմա չկա Արցախի ժողովրդի անվտանգությունը երկարաժամկետ կտրվածքով ապահովելու այլ տարբերակ, քան է՝ հայ- ադրբեջանական խաղաղության պայմանագիրը, որտեղ հեռանկարներ պետք է բացվեն ԼՂ-ի լայն ինքնավարության համար՝ ամրապնդված միջազգային երաշխիքներով։
Ըստ այդմ, Բաքվի՝ բանակցելու առաջարկը պետք է ընդունվի. դիալոգն այլընտրանք չունի»։