«Բռնազավթված տարածքից թշնամու զորքի դուրսբերումը, և բոլոր ռազմագերիների վերադարձը պետք է լինի բանակցությունների նախապայման». Մեսրոպ Առաքելյան
Երեքշաբթի, 15 մարտի, 2022 թ., 22:36
«Ապրելու երկիր» կուսակցության հիմնադիր, նախկին սոցապնախարար Մեսրոպ Առաքելյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Ադրբեջանի կողմից խաղաղության պայմանագրի շրջանակում առաջ քաշած սկզբունքների վերաբերյալ Հայաստանի դիրքորոշման հիմքում պետք է ընկած լինի 1992թ․ հուլիսի 8-ի Հայաստանի Հանրապետության Գերագույն խորհրդի որոշումը՝ համաձայն որի Հայաստանի Հանրապետության համար անընդունելի է միջազգային կամ ներպետական ցանկացած փաստաթուղթ, որտեղ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը նշված կլինի Ադրբեջանի կազմում:
Միևնույն ժամանակ, բանակցությունների շրջանակներում չպետք է մոռանալ Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի Հանրապետության սուվերեն տարածքից առնվազն 41 քառ․ կմ բռնազավթման փաստը։ Այդ տարածքից թշնամու զորքի դուրսբերումը, ինչպես նաև բոլոր ռազմագերիների վերադարձը պետք է լինի բանակցությունների նախապայման։ Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխանությունը անբեկանելի է, այն քննարկման և սակարկման առարկա չէ։
Արտաքին վտանգների, ինչպես նաև աշխարհաքաղաքական տարաբնույթ զարգացումների համատեքստում Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխանության ամրապնդմանն ուղղված քայլերը պետք է դառնան առաջնահերթություն։ Հզոր ու զարգացած Հայաստանի Հանրապետությունը այլընտրանք չունի։
«Ապրելու Երկիր» կուսակցության քաղաքական խորհուրդ»: