«Դերեր բաժանած պուտլերի գլխակեր թերմացք, իմացե՛ք, շունս անցավ ռուսաստանի կողմը, էլ չեմ կերակրի»․ Ռ․ Մեհրաբյան
![]() 471 Հինգշաբթի, 17 մարտի, 2022 թ., 15:54 Քաղաքագետ Ռուբեն Մեհրաբյանի գրառումը․ «Պուտլերի պրոպագանդայի հայկական բաժնի առաջին բաժանմունքը զբաղված է տիրաժավորելով, թե հայերը ռուսների հետ են, կռվում են ընդդեմ Ուկրաինայի՞։ Երկրորդ բաժանմունքը զբաղված է դա տարածելով Ուկրաինայում, որ հայերի համար լինի առավելագույնս վատ։ Երրորդ բաժանմունքը զբաղված է միութենական պետության քարոզով, այդ թվում խոսելով դրա իբր «անխուսափելիության» մասին։ Չորրորդ բաժանմունքը ոռնում է Թուրքիայի հետ որեւէ հարաբերություններ ունենալու «անթույլատրելիության» մասին։ Հինգերորդ բաժանմունքը նոր առաքելություն է ստանձնել, թե բա Ուկրաինան ստացած ստինգեր֊ջեվելիննորը «նվիրում ա Ադրբեջանին, հորս արև»: Վեցերորդ բաժանմունքը զբաղված է Նիկոլին աննպատակ հայհոյելու գործով, որպեսզի դա դառնա սովորական, ֆոնային, տենց ա պետք շեֆին։ Ի դեպ, ամենաշատ «կապիտուլյանտ» գոռացողները, հատկապես Ադրբեջանի կոմսոմոլից սերվածների օրբիտայից՝ Զելենսկիին կշտամբում են, թե բա՝ խի՞ միանգամից մեր Պուծինին չի հանձնվում, պո՛ւյ։ Աղբյուրը` Ռուբեն Մեհրաբյան |