Գերմանիայում առաջարկել են խնայել բենզինի յուրաքանչյուր կաթիլը
Էներգիայի սպառումը խնայելու համար գերմանական ճանապարհներին կարող եք ներդնել արագության ժամանակավոր սահմանափակում՝ մայրուղիներում մինչև 100 կմ/ժ, իսկ քաղաքներում՝ մինչև 30 կմ/ժ։ Այս առաջարկը հնչեցրել է Գերմանիայի արհմիությունների ասոցիացիայի ղեկավար Ռայներ Հոֆմանը Hamburger Abendblatt-ին տված հարցազրույցում։
«Մենք պետք է խնայենք բենզինի յուրաքանչյուր կաթիլը»,- շեշտել է նա։
Միաժամանակ Հոֆմանը խոստովանել է, որ դա չի լուծի էներգակիրների գների բարձրացման ընդհանուր խնդիրը։ Նրա խոսքով, էներգետիկ անվտանգությանը կարելի է հասնել առաջին հերթին վերականգնվող աղբյուրների ցանցի ընդլայնման միջոցով։ Բացի այդ, Հոֆմանը կարծում է, որ պետք է մի շարք միջոցառումներ ձեռնարկել սոցիալական ոլորտում՝ բնակչության բեռը նվազեցնելու համար։
Ավելի վաղ Գերմանիայի էկոնոմիկայի նախարար Ռոբերտ Հաբեքը հայտարարել էր, որ Գերմանիան ծրագրում է այս տարի անկախանալ ռուսական էներգառեսուրսներից։ Նա պնդում էր, որ Գերմանիան կարող է հրաժարվել ռուսական ածխից մինչև 2022 թվականի աշուն, իսկ նավթից մինչև տարեվերջ։ Միաժամանակ, Հաբեքը խոստովանել է, որ ռուսական գազից կախվածությունից ազատվելն ավելի դժվար կլինի, քանի որ Գերմանիան չունի հեղուկացված բնական գազ ներկրելու սեփական հնարավորություններ։