Հետհաշվարկն ավարտված է՝ Anonymous-ը հրապարակել է Nestle-ի տվյալների բազան
Anonymous հաքերային խումբը կոտրել է աշխարհի խոշորագույն պարենային ընկերություններից մեկի՝ Nestle-ի տվյալների բազան՝ Ռուսաստանի Դաշնությունում աշխատանքը շարունակելու որոշման պատճառով՝ չնայած Ուկրաինայի դեմ պատերազմին։
Այս մասին հաքերները հայտնել են Twitter-ում։
Anonymous-ը նախօրեին սպառնացել էր Ռուսաստանի Դաշնությունում դեռևս գործող բոլոր ընկերություններին և տվել 48 ժամ՝ Ռուսաստանի Դաշնությունը լքելու համար, հակառակ դեպքում նրանք կդառնան հաքերների թիրախը։
Այսօր արդեն Anonymous թիմը հրապարակել է աշխարհի խոշորագույն պարենային ընկերության՝ Nestlé-ի տվյալների բազան՝ 10 ԳԲ արտահոսք՝ էլփոստի տվյալների, գաղտնաբառերի, Nestlé բիզնես-հաճախորդների և այլնի»,- ասել են հաքերները:
Շվեյցարական Nestle՛-ն սննդի խոշորագույն ընկերություններից մեկն է, որը շարունակում է գործել Ռուսաստանում: 2020 թվականին այն վճարել է Ռուսաստանի բյուջեին 502 միլիոն դոլար: Nestle Corporation-ին են պատկանում մի շարք հայտնի ապրանքանիշեր՝ Nescafe, Nesquik, Kit Kat, Purina, Nuts, Fitness: Ընկերությունը հակաէթիկական չի համարում Ռուսաստանում աշխատելը և շարունակում է աշխատել այնտեղ, թեև նախկինում դադարեցրել է ոչ հիմնական ապրանքների ներմուծումն ու արտահանումը Ռուսաստան և դադարեցրել է կապիտալ ներդրումները ագրեսոր պետությունում։