«Մեծ ողբերգությունն ամբողջ թափով ընթացքի մեջ է»․ Արշալույս Զուրաբյան
![]() 323 Ուրբաթ, 01 ապրիլի, 2022 թ., 23:24 Պատմաբան Արշալույս Զուրաբյանը գրում է. «Հայ քաղաքական մտքին հասու չէր տարրական հեռատեսությունն ու ինքնապաշտպանական բնազդը, որպեսզի Հայաստանը չներքաշեր հասունացող արհավիրքի մեջ։ Այսպես կոչված երրորդ հանրապետության իշխանավորների ու հասարակության մի զգալի հատվածի համար պետականության գաղափարը խորթ էր ու անընդունելի, իսկ համակարգի առանցքը՝ նրա վարիչների փառասիրությունն ու իշխանատենչությունը, բռնանալու ու թալանելու անսահման կիրքն էր։ Մեծ ողբերգությունը ոչ թե տեղի է ունեցել, այլ ամբողջ թափով ընթացքի մեջ է։ Ուժգին հարված է հասցվել Հայաստանի տարածքային ամբողջականությանը, հիմնովին խարխլվել է երկրի անվտանգությունը, ստեղծվել է փակուղային վիճակ, ինչը պարզունակ միջոցներով հնարավոր չէ կարգավորել։ Իրավիճակը կարող է հաղթահարվել միայն ողջամիտ մարդկանց համախմբման ու նրանց ջանքերի հետևողական համատեղման արդյունքում։ Ապրիլի 9-ին ԱԺԲ-ն Երևանի Ազատության հրապարակում կազմակերպում է հանրահավաք։ Միացի՛ր պայքարին»։ Աղբյուրը` Արշալույս Զուրաբյան |