«Երբ աջակցում ենք Քոչարյանին ու Սարգսյանին, չի նշանակում՝ երազում ենք ապրել նախկին անարդարության, հաճախ՝ բեսպրեդելի մթնոլորտում»․ Բորիս Մուրազի
![]() 230 Չորեքշաբթի, 06 ապրիլի, 2022 թ., 11:18 Լրագրող Բորիս Մուրազին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Հաճախ կարելի է լսել խոսակցություններ, թե լավ է նախկին բարքերի Հայաստանը լինի, բայց Արցախը այս վիճակում չլիներ։ Իհարկե լավ կլիներ, որ Արցախն այս վիճակում չլիներ, իհարկե 2018 թվականից հետո առաջ եկած բարքերն աղետալի են, բայց ցավալի է, որ շատերը չեն հասկանում, որ մինչև 2018 թվական եղած բարքերն են ծնել Նիկոլ Փաշինյանին, որն էլ իր հետ բերել է ազգային աղետ։ Եթե չլիներ այդ մթնոլորտը, Փաշինյանը մաքսիմում շարունակեր իր թերթով տարբեր մարդկանց շանտաժ անելու գործը։ Մինչև 2018 թվականը վիճակն այնքան ճահճացած էր, որ մարդիկ նետվեցին առաջին իսկ խելագարի գիրկը։ Աղբյուրը` Բորիս Մուրազի |