«Կա՛մ Արցախը պետք է դառնա անկախ, կա՛մ վերանա». Հովիկ Աղազարյան
![]() 1702 Չորեքշաբթի, 06 ապրիլի, 2022 թ., 20:30 «Եթե ընդդիմությունն այդքան անկեղծ է, թող օրակարգ բերի Արցախի անկախության ճանաչման հարցը, գիտեն, որ այս պահին չի կարելի: Ասում են՝ Արցախը երբեք չի լինելու Ադրբեջանի կազմում, բա այլընտրանքը ո՞րն է, ուրեմն պետք է անկախությունը ճանաչենք, թող դա օրակարգ բերեն»,- այս մասին 24News-ի հետ զրույցում ասաց «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Հովիկ Աղազարյանը: «Եթե ասում ենք՝ Արցախը չի կարող լինել Ադրբեջանի կազմում, ի՞նչ ենք հասկանում։ Ես երկու բան եմ հասկանում, կամ Արցախը պետք է դառնա անկախ՝ միջազգային իրավունքի սուբյեկտ կամ վերանա: Արցախը միայն աշխարհագրական հասկացություն չէ, գումարած մեր հայրենակիցների ապրելու իրավունքը, եթե մեր հայրենակիցներն այնտեղ չլինեն, այն ո՞ւմ է պետք: Բնականաբար, երկրորդ պլանի հետ ոչ ոք համաձայն չէ, ուրեմն՝ առաջին պլան է գալիս անկախության ճանաչման հարցը»,- ավելացրել է պատգամավորը: |