«Երևանի մի հրապարակ և մի պողոտա կոչեք Արցախի անունով և հարցի լուծումը թողեք Նիկոլ Փաշինյանին»․ Ոսկան Սարգսյան
![]() 373 Ուրբաթ, 08 ապրիլի, 2022 թ., 01:24 Լրագրող Ոսկան Սարգսյանը գրում է. «Այս լուսանկարն առավել քան խոսուն է, Ալիևը գոհունակ է, Նիկոլ Փաշինյանի վիճակն էլ չասեմ։ Երեկ Բրյուսելում տեղի է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի եռակողմ հանդիպումը, որի արդյունքներով ձեռք է բերել պայմանավորվածություն՝ 2021թ. նոյեմբերի 26-ին Սոչիում ձեռք բերված համաձայնության համաձայն՝ մինչև ապրիլի վերջը ստեղծել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանների դելիմիտացիայի հարցերով երկկողմ հանձնաժողով, որն օժտված կլինի նաև սահմանի երկայնքով անվտանգություն և կայունություն ապահովելու հարցերով: Հայաստանի վարչապետը և Ադրբեջանի նախագահը արտաքին գործերի նախարարներին հանձնարարել են մեկնարկել երկու երկրների միջև խաղաղության բանակցությունների նախապատրաստական աշխատանքները: Աղբյուրը` Ոսկան Սարգսյան |