«Բոլորը կմոռանան, թե ինչ է Մինսկի խումբը, բայց մերոնք կշարունակեն համառել». Արմեն Դուլյան
![]() 277 Ուրբաթ, 08 ապրիլի, 2022 թ., 21:54 Լրագրող Արմեն Դուլյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է․ «Մինսկի խումբ, Մինսկի խումբ, Մինսկի խումբ՝ մինչև վերջ... Արդեն Ռուսաստանի արտգործանախարարն էլ հրապարակավ հայտարարեց, որ Մինսկի խմբի եռանախագահություն փաստորեն այլևս գոյություն չունի, քանզի ԱՄՆ-ը և Ֆրանսիան հրաժարվում են համագործակցել Ռուսաստանի հետ այդ ձևաչափով.... Իսկ մերոնք նույնիսկ դրանից հետո հա պնդում են ու պնդում՝ չէ, Մինսկի խումբ, Մինսկի խումբ, Մինսկի խումբ... Հիշեցի, որ Ամերիկայում նախագահության մի թեկնածու կար՝ Բերնի Սանդերս, որի դեմոկրատների կոնգրեսում չհաստատվեց որպես իրենց պաշտոնական թեկնածու... Բայց դրանից հետո էլ անընդհատ պնդում էր՝ չէ, ես եմ դեմոկրատների իսկական թեկնածուն։ Ու էնքան պնդեց, որ ամերիկյան առաջատար թերթերից մեկը կատակեց՝ նախագահական ընտրություններն էլ կանցնեն, նոր նախագահը կսկսի պաշտոնավարել, բայց էս մարդը շարունակելու է համառել՝ չէ, ես եմ իսկական թեկնածուն.... Հիմա մերն է՝ 10 տարի կանցնի, բոլորը կմոռանան, թե ինչ է Մինսկի խումբը, բայց մերոնք կշարունակեն համառել՝ չէ, ամեն ինչ պետք է կարգավորվի Մինսկի խմբի միջնորդությամբ...»: Աղբյուրը` Արմեն Դուլյան |