«Թուրքական Trhaber-ը անդրադարձել է Երևանում անցկացված բարձր տեխնոլոգիաների միջազգային ցուցահանդեսին»․ Արա Պողոսյան
Կիրակի, 10 ապրիլի, 2022 թ., 00:18
Քաղաքագետ Արա Պողոսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրում է. «Թուրքական Trhaber-ը անդրադարձել է Երևանում անցկացված բարձր տեխնոլոգիաների միջազգային ցուցահանդեսին, որտեղ ցուցադրվում էին հայկական ընկերությունների կողմից մշակված անօդաչու թռչող սարքեր և այլ ռազմական նշանակության սարքավորումներ։
Թուրքական Trhaber-ը մասնավորապես գրել է.
«Հատկանշական էր, որ տոնավաճառում կային այնպիսի մինի լազերային կառավարվող զինամթերք, որոնք օգտագործվում էին անօդաչու թռչող սարքերի կողմից։ Ընդամենը 1,5 տարի առաջ այս տեխնոլոգիաներից ոչ մեկը Հայաստանում գոյություն չուներ։ Տոնավաճառում ցուցադրված սարքավորումների թվում էին նաև DAVARO ընկերության մշակած անօդաչու ցամաքային մեքենաները»:
Ի դեպ, ըստ այդ կայքի, նման տեխնոլոգիաներ հայերի ձեռքում կարող էին հայտնվել միայն երկու ճանապարհով՝ Արցախյան պատերազմի ընթացքում մեջ ձեռքն ընկած իսրայելական անօդաչուների բեկորների մանրակրկիտ ուսումնասիրման, և մյուս վարկածը՝ որ արտասահմանյան հայկական լոբբին կարողացել է կարճ ժամանակում համոզել իսրայելական կողմին, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ռազմական բալանսը վերականգնելու նպատակով Հայաստանին տալ նման տեխնոլոգիաներ, ինչին համաձայնվել են իսրայելացիները։
Ամեն դեպքում, անդրադարձը բավականին ուշագրավ է»: