««Ընդդիմադիրները» ստիպված կլինեն Ռուսաստանի հրապարակում կալինկա-մալինկա պարել». Ա. Դանիելյան
![]() 285 Շաբաթ, 09 ապրիլի, 2022 թ., 14:24 «Ադեկվադ» միաբանության հիմնադիր Արթուր Դանիելյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Թույլ տվեք գուշակել՝ «ընդդիմության» հաջորդ հուժկու հանրահավաքը տեղի կունենա, եթե Փաշինյանը Պուտինի հետ հանդիպմանը նորից պնդի, որ ռուս խաղաղապահների կեցվածքն Արցախում պետք է քննության արժանանա: Ու եթե Մոսկվան, ԵԱՀԿ ՄԽ կազմից դուրս մնալուն ի պատասխան, Ֆրանսիայի հրապարակում դրոշ տնկեց ու թեման տաք պահելու համար էդ դրոշի վրա քսի տվեց իր՝ հատուկ նշանակության «արևմտամետ» տեռորիստներին, ապա էս դեպքում, մեր սուտինյորի իմիջին հարվածը մեղմելու համար, մեր «ընդդիմադիրները» ստիպված կլինեն Ռուսաստանի հրապարակում կալինկա-մալինկա պարել, մեջներից ամենափռչոտները արջի դեր կստանձնեն ու, բղավելով, որ թուրքն իրենց թշնամին է, բալալայկա կնվագեն, իսկ ֆեյսբուքում Ժիրինովսկի ցիտելու ֆլեշմոբ կսկսվի: Սեդրակիչին լավ նայեք՝ էս անգամ էլ հեծանիվից չընկնի... Աղբյուրը` Արթուր Դանիելյան |