Զելենսկին հրաժարվել է հանդիպել Գերմանիայի նախագահի հետ
Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին հրաժարվել է Կիևում ընդունել Գերմանիայի նախագահ Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերին։
Ինչպես հաղորդում է գերմանական Bild հրատարակությունը, Գերմանիայի նախագահը նախատեսում էր ԵՄ երկրների կառավարական այլ պատվիրակությունների հետ միասին այցելել Ուկրաինա։
«Սակայն Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին փակել է ճանապարհին։ Այս պահին նա չի ցանկանում հանդիպել Շտայնմայերի հետ Կիևում։ ԵՄ մյուս քաղաքական գործիչներին թույլ են տալիս գալ»,- գրում է Bild-ը։
Պատճառը Ռուսաստանի հետ վերջին տարիներին Շտայնմայերի սերտ կապերն են։ Որպես արտաքին գործերի նախարար՝ նա կապեր է պահպանել, մասնավորապես, ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ։ Շտայնմայերը նաև եղել է «Հյուսիսային հոսք 2» գազատարի ակտիվ կողմնակիցը և համարվում է դաշնային կառավարության՝ Ռուսաստանին բարեկամական քաղաքականության ճարտարապետը, գրում է Bild-ը։
«ՀՀ իրավապահներն իրավասո՞ւ են ֆիզիկական հարկադրանք կիրառելով բացել հեռախոսը». Արթուր Ղամբարյան
«ԵՄ-ն նույնիսկ ՀՀ-ին ասոցիատիվ անդամության հեռանկար չի խոստացել». Էդուարդ Շարմազանով
104Երեկ, 20:36
Վաշինգթոնում մեկնարկել են Թրամփի և Զելենսկու գաղտնի բանակցությունները
293Երեկ, 19:03
«Հորմուզի նեղուցը գտնվում է ԱՄՆ-ի վերահսկողության տակ»․ Թրամփ
302Երեկ, 18:39
«ԿՀՎ-ն և «Մոսադը» գործողություն են իրականացնում Մոջթաբա Խամենեիի գտնվելու վայրը պարզելու համար»․ #TheTimes